Plán sportovně - turistického kurzu SÁZAVA 2011
13. - 17. 6. 2011
Vedoucí kurzu: D. Kubíková
Instruktoři: P. Rychnovský, T. Matějka, A. Dědeček, J. Chrástecký, P. Henek, M. Kubík
Zdravotník: T. Hoder
Odjezd: Blansko 13. 6. 2011 v 8.00 od Billy
Příjezd: Blansko 17. 6. 2011 - cca 18.00 – 19.00
VODA: Sportovně - turistický kurz na řece Sázavě se uskuteční ve dnech 13. - 17. 6. 2011. Jde o kurz bez vlastní vodácké výzbroje. Sjezd řeky se provádí po etapách. Etapy jedeme na “lehko”, bez tábornické výzbroje, pouze se svačinami, náhradním oblečením v sudech nebo v ig. pytli. Táboří se na jednotlivých tábořištích, kam budou všechny ostatní věci převáženy autobusem, který s námi zůstává po celou plavbu. V případě nepříznivých podmínek bude provedena operativní změna řeky (málo vody, povodně). V mezním případě se zvolí náhradní program (pěší turistika, kombinace turistiky).
Cíl kurzu: cílem je seznámení studentů se základy táboření a turistiky - zejména vodní turistiky.
Program kurzu Sázava
Pondělí 13.6.- odjezd autobusem z Blanska do:
Český Šternberk - prohlídka Českého Šternberka ř. km 75,9
- seznámení s programem, bezpečnost na kurzu, základy pádlování na hladké vodě
⇒ Rataje - ubytování ř. km 69,5
Úterý 14.6.- Rataje ⇒ Sázava - sportovní areál s možností využití tohoto zařízení (volejbal, košíková, kopaná, …), křest nováčků ř. km 57,2
Středa 15.6. - Sázava ⇒ Kormorán - zříceniny ř. km 41,0
Čtvrtek 16.6. - Kormorán ⇒ Týnec n. Sázavou - příprava materiálu na nejnáročnější a nejkrásnější etapu do Pikovic ř. km 19,7
Pátek 17.6. - Týnec n. Sázavou ⇒ Pikovice ř. km 3, 4 – úklid vodáckého materiálu, odjezd do Blanska
⇒ Blansko příjezd ve večerních hodinách
Poučení a dobré rady
1)
Přichystejte si tábornickou výzbroj, spacák, stan (domluví se dvojice), karimatku. Nezapomeňte nádobí na přípravu stravy, ostrý nůž, otvírák na konzervy, vařič (buď lihový, nebo se domluví čtveřice na plynový), baterku, plastovou láhev na nápoje, náplast, 5m pevné šňůry, potraviny. Volte tašku nebo batoh bez krosny (konstrukce krosny zavazí a ubírá místo v autobusu). Vaše zavazadla nebudete nikde nosit, zajíždíme až do kempu autobusem.
2)
Do lodě jsou vhodné šněrovací kecky. Zcela nevhodné jsou sandály, pantofle, vietnamky. Po dojezdu nikdy nezůstávejte v mokré obuvi a oděvu. Teplo v mokré obuvi udržíte, když na ponožku navléknete mikroténový sáček a přes něj další ponožku ( ,,český neopren“). Nikdy nezapomeňte pláštěnku do deště!!! I když neprší, v chladnějším a větrném počasí udrží teplo. Do lodě si oblečte lehké sportovní šusťáky. Chrání před úžehem i před oděrkami v případě zvrhnutí lodě.
3)
Na chladnější počasí trika s dlouhým rukávem, spodní prádlo dle potřeby, teplejší oblečení na noc, obuv na břeh, náhradní sadu suchého oblečení.
4)
Cennější věci vždy uložte před opuštěním tábořiště do autobusu. Po dobu Vaší nepřítomnosti řidič neopouští autobus. Zamezíte tak zbytečným ztrátám. V zájmu vlastní bezpečnosti a pohody pro všechny účastníky, dbejte pokynů vedoucího kurzu a instruktorů na vodě i na souši.
5)
Používání plovacích vest je povinné!!! Do vodotěsných kontejnerů berte vždy alespoň rezervní tričko a tepláky. Po případném zvrhnutí a při nedostatku pohybu v lodi je vždy nebezpečí nachlazení.
6)
Z kurzu může být vyloučen každý, kdo ohrožuje bezpečnost svou, bezpečnost ostatních účastníků kurzu, případně pohoršuje účastníky kurzu nebo své okolí, eventuálně poškozuje dobré jméno školy.
Průkaz zdravotní pojišťovny!!!
PÍSEMNÉ PROHLÁŠENÍ RODIČŮ
(odevzdat při nástupu do autobusu)
Jméno a příjmení ..........................................................………………Datum narození.................................................
Adresa..........................................................................................................................................................................
Prohlašuji, že dítě je úplně zdravé, nejeví známky akutního onemocnění (průjem, chřipka a pod. ).V rodině ani v místě z něhož na kurz nastupuje není infekční choroba a okresní hygienik ani ošetřující lékař mu nenařídil karanténní opatření, zvýšený zdravotnický dozor nebo lékařský dohled. Není mi též známo, že v posledních dvou týdnech přišlo dítě do styku s osobami, které onemocněly přenosnou nemocí.Jsem si vědom právních důsledků, které by mě postihly, kdyby toto prohlášení bylo nepravdivé.
Při vážném onemocnění nebo vážném kázeňském přestupku dítěte zajistím jeho odvoz domů na vlastní náklady.
Pro případný kontakt uvádím údaje platné po dobu konání vodáckého kurzu
Tel. – zaměstnání ...................................příp. mobil.....................................domů.......................................
U svého dítěte upozorňuji na tyto možné zdravotní problémy (např. alergie, aj.):
Užívá uvedené léky:
Žák je: PLAVEC* NEPLAVEC* (*nehodící se škrtněte)
V....................... dne....................... podpis rodičů………………………..
BOZP na vodáckém kurzu (dále VK) – forma sportovně – turistického kurzu (dále STK)
Sportovně turistická tématika je součástí osnov TV na SŠ, a je možno ji uskutečňovat formami kurzů turistiky, cykloturistiky, vodní turistiky nebo sportovních her s denní docházkou nebo týdenními kurzy doma i v zahraničí. Z hlediska vyučovacího režimu a chování během kurzu platí ustanovení Školního řádu a specifická ustanovení vyplývající z charakteru formy kurzu. STK není povinný pro žáky se zdravotními problémy nebo s tíživou finanční situací v rodině.
Specifičnost VK spočívá ve větších nárocích na bezpečnost a ochranu zdraví ze strany instruktorů, učitelů a samotných žáků. Hlavní náplní kurzu je naučit se ovládat loď na řece, splavovat peřeje, jezy apod., správně se chovat a jednat v nebezpečných situacích (vzájemná a účelná pomoc),na tábořištích (vařit), provádět drobné opravy na výzbroji, využívat aktivně volný čas, poznávat okolí a krásy ČR.
Několik důležitých zásad vyplývajících ze ŠŘ a specifických podmínek:
- přesně a přísně dodržovat pokyny učitelů a instruktorů
- dávat zvýšený pozor při instruktážních ukázkách a pokynech při splavování nebezpečných míst
- nošení povinné výzbroje a výstroje
- nahlásit zranění nebo zhoršení zdravotního stavu
- přísně dodržovat režim dne, především čas nástupů, hlášení, večerky
- svévolně (bez vědomí učitele) neopouštět prostor ubytování
- při volném rozchodu chodit ve skupinách, zákaz stopování aut
- během celého kurzu platí pro žáky zákaz požívání alkoholických nápojů, kouření v pracovní části dne a užívání ostatních zakázaných drog
- neničit zařízení autobusu, ubytování a udržovat pořádek
- chovat se přátelsky a ohleduplně jeden k druhému
- při přepravě se řídit pokyny učitele a řidiče
Tyto zásady budou doplněny na místě konání kurzu podle podmínek. Pokud by došlo k porušení těchto zásad nebo k prohřeškům v rámci ŠŘ, bude se postupovat podle kázeňských opatření naší školy.
Svým podpisem stvrzuji, že jsem byl se zásadami chování a BOZP na kurzu seznámen a budu je respektovat.
Datum:…………………. Podpis žáka:………………Podpis rodiče:………………..
CO SI URČITĚ VZÍT NA VODÁCKÝ KURZ
Výzbroj a výstroj:
Hygienické potřeby:
Léky:
Peníze:
Poškození nebo ztrátu zapůjčené výzbroje a výstroje si každý bude hradit z vlastních finančních prostředků!!!!!
Pá 22. 11. | Společenský večer absolventů, Dělnický dům, 20,00-02,00 hodin |
Po 23. 12. - Pá 3. 1. | Vánoční prázdniny |
Čt 9. 1. |
Konzultační den, 15,00-17,30 hodin |