T-EXKURZE ANEB ZÁBAVNÁ VĚDA
Hned na začátek by se hodilo říci, o co se vlastně jedná. T-exkurze jsou kurzy určené pro studenty středních škol pořádané Jihomoravským centrem pro mezinárodní mobilitu. Přihlásit se může každý, kdo chce obohatit své znalosti a získat zkušenosti v oblasti biologie, chemie a matematiky. Série exkurzí probíhají vždy dvakrát do roka – na jaře a na podzim.
Já sama jsem se o nich dozvěděla teprve nedávno, a když jsem později pročítala témata pro aktuální období, zaujala mě většina z nich, a proto jsem si řekla, proč to nezkusit. Vzhledem k tomu, že se zajímám hlavně o biologii a chemii a v budoucnu bych se ráda věnovala studiu medicíny, vybrala jsem si hned 5 témat ubírajících se tímto směrem (Genom a proteom, První pomoc, Analýza lidského karyotypu, Telemedicína a Molekulární biotechnologie).
Pro přihlášení je nutné vytvoření účtu na stránkách http://www.jcmm.cz/cz/t-exkurze.html, a potom postupovat podle instrukcí – jsou zde k dispozici studijní materiály + testy, které obsahují otázky na dané téma a některé i motivační dopis, vyplněné testy se potom do určitého data odevzdávají. Pak už jsem jen čekala na vyhodnocení. Vše probíhá na „nástěnce“ vašeho profilu, která vypadá nějak takhle:
Z mých pěti přihlášených okruhů jsem byla přijata na tři z nich – Molekulární biotechnologie, Analýza lidského karyotypu a První pomoc.
Díky těmto kurzům jsem měla možnost naučit se, jak reagovat a poskytnout první pomoc při dopravní nehodě – byla pro nás připravena simulovaná situace i s (umělou) krví, jak množit bakterie, dokonce si i odnést vzorek na pozorování domů, navštívila jsem laboratoře FN Brno a měla jsem možnost zde ve fluorescenčním mikroskopu porovnávat vzorky lidských karyotypů, pracovat v laboratořích Přírodovědecké fakulty a spoustu dalších zážitků.
Přihlásila jsem se jednak proto, že mě tahle oblast zajímá a jen těžko bych našla jinou příležitost se dostat na takto specializovaná pracoviště a také proto, že bych se už měla rozhodovat, na jakou dráhu bych se chtěla v následujících letech vydat. T-exkurze mi v tomhle rozhodně pomohla.
Takže držím palce dalším novým účastníkům T-exkurzí a budu se těšit, že se nás tam na jaře sejde z naší školy víc.
Petra Kučerová, septima A
LETNÍ ŠKOLA MIKROBIOLOGIE
Začátkem září jsem měla možnost se zúčastnit Letní školy mikrobiologie. Jde o program, který byl pořádán Masarykovou univerzitou v Brně na oddělení Mikrobiologie a molekulární biotechnologie.
Této letní školy se zúčastnili celkem dvacet tři studenti se zájmem o obor biologie a její odvětví. Program trval tři dny a vedla ho paní Andrea Vávrová, která se nám velmi věnovala a vše se nám snažila srozumitelně vysvětlit.
Náš den byl rozdělen na dopolední program, kdy jsme sledovali prezentace na různá témata jako bakterie, viry, imunita, kvasinky, atd. Poté jsme se odebrali do laboratoře, kde jsme prováděli různé pokusy na daná témata. Vysokoškolské laboratoře jsou kvalitně vybavené a velmi dobře se nám v nich pracovalo. V odpoledním programu jsme pak sledovali výsledky našich prací.
Mezi nejzajímavější témata, kterými jsme se v laboratořích zabývali, bylo např. pozorování vlastní ústní mikroflóry, sledování úrodnosti hlíny ze vzorků, které jsme sami přinesli, sledování růstu různých druhů plísní, které jsme si sami naočkovali, barvení bakterií na gram pozitivní a gram negativní a řada dalších neméně zajímavých pokusů a pozorování.
Celkový program byl nabitý a velmi zajímavý. Mě osobně nejvíce zaujala prezentace na téma viry a bakterie přenášené klíšťaty.
V celé skupině se nenašel nikdo, koho by tato letní škola nezaujala. Pokud chcete něco podobného vyzkoušet, tak velmi doporučuji!
Kamila Horáčková, 3.A
Čt 30. 1. 2025 | Vydání výpisů vysvědčení za 1. pololetí |
Pá 31. 1. 2025 | Pololetní prázdniny |
Po 10. 2. - pá 14. 2. 2025 |
Jarní prázdniny |