Ve dnech 24. - 25. 04. 2013 se studenti Tercie B a Kvarty A zúčastnili projektu „Naši nebo cizí? Židé v českém 20. století“.
Projekt připravila brněnská pobočka Židovského muzea v Praze s cílem seznámit studenty s problematikou holocaustu.
Na programu bylo představení divadelní společnosti Kufr – Židovka aneb Žonglování se životem. Přiblížilo nám příběh židovské dívky Evy Kohnové, která odjela do Terezína a poté do Osvětimi, kde zahynula. Herci předvedli žonglérské kousky s míčky, což mělo symbolizovat duševní svobodu zotročeného člověka. Představení bylo doprovázeno živou i reprodukovanou židovskou hudbou a zpěvem.
Dalším bodem programu byla beseda s pamětníkem holocaustu. Ve středečním programu jsme vyslechli svědectví Bedřišky Felixové, která prožila jako malé děvčátko tři roky v terezínském ghettu. Autentické svědectví mnohé studenty oslovilo natolik, že se jim draly slzy do očí.
Čtvrtečním programem nás provázel dokumnt režisérky Olgy Sommerové, který vyprávěl životní příběh Eriky Bezdíčkové, slovenské Židovky, která prošla čtyřmi koncentračními tábory, aby se vrátila bez rodiny do rodného města, a když se provdala, opustil ji v padesátých letech manžel, kterému její semitský původ bránil v politické kariéře.
Po besedě jsme se vydali k synagoze. Na ulici Vlhká jsme se seznámili se „Stolpersteiny“, kameny zmizelých Židů za holocaustu. Závěrem jsme navštívili moderní funkcionalistickou synagogu v ulici Skořepka a přiblížili si život minulé i současné židovské komunity.
Exkurze byla nesmírně zajímavá a inspirující.
Mgr. Lenka Suchá, Gymnázium Blansko
Pá 22. 11. | Společenský večer absolventů, Dělnický dům, 20,00-02,00 hodin |
Po 23. 12. - Pá 3. 1. | Vánoční prázdniny |
Čt 9. 1. |
Konzultační den, 15,00-17,30 hodin |