Student oktávy A Jakub Klinkovský mezi nejlepšími fyziky České republiky

Rozhovor s nadaným studentem blanenského gymnázia

Jakube, ne každý z nás se vyzná ve fyzikálních zákonech a jen minimum studentů se probojuje až do celostátního kola fyzikální olympiády. Popiš, prosím, průběh takové soutěže:
V úterý po příjezdu jsme se nejprve ubytovali na kolejích Univerzity Pardubice, o pár hodin později se konala večeře. Po večeři jsme se všichni odebrali na Pardubický zámek, kde se konalo slavnostní zahájení soutěže.
Ve středu po snídani jsme v učebnách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice řešili teoretické příklady. Na vyřešení čtyř příkladů jsme měli přesně pět hodin. Po obědě následovaly exkurze, přibližně polovina navštívila firmu Foxconn a zbytek Hvězdárnu barona Artura Krause. Po večeři se konala přednáška Jiřího Grygara, českého astrofyzika a popularizátora vědy, s názvem Vznik fyziky, chemie a biologie aneb Velký třesk za všechno může.
Ve čtvrtek po snídani jsme řešili experimentální úlohu, na měření jsme měli dvě hodiny a na zpracování naměřených dat také dvě hodiny. Po obědě jsme navštívili výstavu věnující se robotice na Pardubickém zámku. Po večeři jsme měli možnost asi půl hodiny s opravujícími konzultovat opravené teoretické úlohy. Poté měla Dana Drábová, přední česká jaderná fyzička, přednášku s názvem Jaderná energie: přínosy a rizika.
V pátek po snídani jsme se odebrali do Společenského sálu Magistrátu města Pardubice, kde se konalo slavnostní vyhlášení výsledků. Každý účastník dostal diplom, knihu Svět očima fyziky a perníkovou medaili.

Soutěžní úlohy musely být určitě velmi náročné:
V teoretické části se objevily dvě úlohy z klasické mechaniky, jedna z elektrotechniky a jedna z částicové fyziky. Na vyřešení jsme měli přesně pět hodin, což není zas tak moc, nicméně je obtížné udržet koncentraci po celou dobu.
V experimentální části jsme řešili čtyři spolu navzájem související úlohy. Pomocí hustoměru, odměrného válce a vody jsme určovali hmotnost hustoměru, hmotnost dávky soli, střední hodnotu součinitele objemové roztažnosti vody a nakonec jsme posuzovali vliv kapilárních sil na předchozí měření. Důležité bylo správně zpracovat chyby měření.
Experimentální část byla relativně jednodušší, rozhodovala manuální zručnost a možná také fakt, že jsme neměli židle, celou experimentální část jsme prováděli vestoje.

Jaké jsou tvoje dojmy ze soutěže?
Naprosto dokonalá organizace a bohatý program, díky bohatým sponzorům množství cen a dvojité porce zdarma. Jediným nedostatkem je absence židlí u experimentální úlohy.

Jak sis poradil s konkurencí?
Soutěže se zúčastnilo 50 studentů, z nichž prvních 11 bylo označeno jako vítězové, dalších 20 jako úspěšný řešitel a zbývajících 19 jako účastník. Vítězové byli pozváni na výběrové soustředění, kde se vybere pět účastníků Mezinárodní fyzikální olympiády v Estonsku.
Každý soutěžící dostal diplom, knihu Svět očima fyziky a symbolickou perníkovou medaili, ti úspěšnější dostali mnoho dalších cen. Kdybych čekal, že zpátky potáhnu pět igelitek s cenami, vzal bych si větší batoh. Soutěže se zúčastnily také čtyři holky, které dostaly knihu Příběhy učených žen. Nejlepší dívka, která obsadila 27.-28. místo, navíc dostala kytici.

Kolik času zabere příprava na tak náročnou soutěž?
Příprava na celostátní kolo začala už v září, kdy jsem se zúčastnil celostátního soustředění na chatě Táňa v Peci pod Sněžkou, na které jsem byl pozván na základě výsledků loňské fyzikální olympiády. Během dvou týdnů jsme se naučili mj. derivovat a integrovat, takže jsem se celý letošní seminář z matematiky v podstatě nudil. Také jsme měli několik "motivačních" přednášek, např. poslední noc od půlnoci do tří hodin ráno se konala přednáška o variačním počtu.
Dále jsem intenzivně pročítal studijní texty z archivu komise fyzikální olympiády (dostupné např. z www.fyzikalniolympiada.cz), které doporučuji všem zájemcům o fyziku.
Důležité je také aktivně řešit příklady, k tomu mi sloužily úlohy z minulých ročníků.

Využiješ, Jakube, poznatků a zkušeností z olympiády při dalším studiu?
Budu studovat na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, pravděpodobně obor Fyzika a technika termojaderné fúze.

Co patří mezi tvoje záliby?
Matematika, fyzika, robotika, programování, šachy a jiné logické hry.

Děkuji, Jakube, za milý rozhovor a přeji ti mnoho úspěchů při studiu.

připravila Mgr. Jana Žilková 

Publikováno: 21.března 2012, administrátor
Po 23. 12. - Pá 3. 1. Vánoční prázdniny
Čt 9. 1. 2025 Konzultační den, 15:00-17:30

So 11. 1. 2025

Den otevřených dveří, 9:00-17:00

 

Kontakt

Gymnázium Blansko,
příspěvková organizace
Seifertova 13
678 01 Blansko

Tel.: 516 418 632
Fax: 516 418 632
E-mail: kancelar@gymbk.cz
zobrazit na mapě

Banner EU
Copyright 2012 Gymnázium Blansko  |   Podmínky ochrany osobních údajů
Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas se zpracováním cookies