V roce 2022 bude Česká republika předsedat Radě EU. Významnou osobností, která se stane symbolem vzdělávání a vědy, je právě Johann Gregor Mendel, od jehož narození uplyne 200 let, přesně 20. července. Monumentální památník, který bude připomínat Mendelovy zákony dědičnosti, má podobu klíčících hrášků a jeho cena je stanovena na 20 000 000 Kč. Mendelova DNA - a také genetická informace nejvlivnějších sponzorů - se stane součástí bronzové plastiky umístěné v Brně na Mendlově náměstí. A jak taková DNA vypadá?
Na vlastní kůži si 22 maturantů vyzkoušelo stěr bukální sliznice z ústní dutiny. Její buňky se k izolaci 2-vláknové nukleové kyseliny používají nejčastěji. Nejen lidskou dvoušroubovici, ale také DNA z banánu, kiwi nebo mandarinky si studenti prohlédli ve vědecké laboratoři, která je součástí Mendeliana, muzea zaměřeného na život a práci brněnského opata. Moderní expozice, včetně výtahu, který nás přenesl do buněčného jádra, jsou od roku 2002 součástí Moravského zemského muzea na Zelném trhu. A co zajímavého jsme se ještě dověděli?
Délka lidské DNA z jediné buňky je dlouhá asi 2 metry. Nejnovější studie upřesnily velikost našeho genomu na cca 22 000 genů. Geny však tvoří pouhá 2 % deoxyribonukleové kyseliny. Zdají se vám zprávy z exkurze do genetiky něčím zajímavé?
Tak ještě jedna ověřená informace: Kolik druhů buněk (např. erytrocyty, osteocyty, chondrocyty, oocyty, atd.) tvoří lidské tělo?