Projekt

Na projektu Gymnázia Blansko „Saljut 1945 aneb Když v Blansku končila válka“, o kterém jsme již na webových stránkách školy informovali a který bude plně realizován a představen široké veřejnosti na podzim 2015, se pilně pracuje i přes probíhající čas prázdnin a dovolených.

Během jarních měsíců se podařilo vybavit nejdůležitější logistické záležitosti – víza do Ruské federace a letenky do Petrohradu, ve spolupráci s partnerskou ruskou školou ve městě Siverskij je připraven program českých studentů a učitelů v Rusku a zajištěno jejich ubytování.

V průběhu měsíce června tvůrci projektu udělali obrovský kus práce v oblasti získávání pramenů, informací a obrazového materiálu o událostech jara 1945 v Blansku. Cenné informace, zejména z pramenů úřední povahy, získali badatelé během návštěvy Státního okresního archivu v Blansku, kde o konci 2. světové války na Blanensku i úskalích práce s prameny z té doby pohovořili s ředitelkou archivu PhDr. Boženou Kovářovou i archivářem Mgr. Lukášem Dospivou.

Fotografie zachycující důsledky náletu na Blansko v dubnu 1945 a události počátku května 1945 v Blansku studentům i jejich učitelům ukázal a detailně okomentoval pracovník Muzea Blansko Mgr. Milan Koudelka.

Velkým obohacením všech účastníků projektu byla beseda s pamětnicemi událostí jara 1945 v Blansku, paní Evou Jalovou z Obůrky a paní Milenou Melenovskou z Blanska. Ač obě tyto dámy již překročily osmdesátku, jsou nesmírně vitální, plné energie a až nakažlivého optimismu. Paní Eva Jalová, bývalá učitelka a až do současnosti aktivní turistka a především knihovnice na Obůrce, hovořila o válečných událostech na Obůrce a v Blansku z pohledu žákyně prvního ročníku měšťanské školy, kterou tehdy byla. Rovněž popsala kruté represe, které postihly účastníky odboje z Obůrky.

Paní Milena Melenovská z Blanska, emeritní učitelka hudby a taneční výchovy, vyprávěla, jak coby studentka kvinty Státního dívčího reálného gymnázia v Brně vnímala události konce 2. světové války. Zaměřila se na bombardování Brna, kde měla příbuzné a kde studovala, a Blanska, kde žila. Velice živě zavzpomínala na osvobození Blanska a přivítání československého prezidenta dr. Edvarda Beneše.

Galerista, znalec blanenského místopisu i historie Blanska pan Pavel Svoboda formou nesmírně zajímavé komentované vycházky Blanskem ukázal studentům i pedagogům přímo v terénu místa, která souvisí s válečným děním v Blansku.

Poznatky, které řešitelé projektu získali rozhovory s pamětníky, na vlastivědné vycházce i na přednáškách v archivu a muzeu, budou včleněny do připravovaných aktivit a představeny ruské a posléze i blanenské veřejnosti.

V současnosti se pozornost badatelů soustřeďuje na překlad získaných informací do ruštiny a na osobu Fedora Makarenka, který na sklonku 2. světové války tragicky zahynul v Blansku. Také jeho osudy se bude zabývat chystaná prezentace.

Pamětníky válečných událostí i pracovníky odborných institucí se podařilo kontaktovat díky PhDr. Daně Fránkové, vedoucí projektu.

 

Za všechny, kteří se na projektu podílí, Mgr. Stanislav Hrnčíř, Gymnázium Blansko

 

Publikováno: 29.června 2015, Ivo Grim
Pá 22. 11. Společenský večer absolventů, Dělnický dům, 20,00-02,00 hodin
Po 23. 12. - Pá 3. 1. Vánoční prázdniny

Čt 9. 1.

Konzultační den, 15,00-17,30 hodin

 

Kontakt

Gymnázium Blansko,
příspěvková organizace
Seifertova 13
678 01 Blansko

Tel.: 516 418 632
Fax: 516 418 632
E-mail: kancelar@gymbk.cz
zobrazit na mapě

Banner EU
Copyright 2012 Gymnázium Blansko  |   Podmínky ochrany osobních údajů
Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas se zpracováním cookies