Jak už se stalo pěknou a přínosnou tradicí, i letos studenti všech tří maturitních tříd blanenského gymnázia navštívili Prahu. V rámci třídenní historicko – literární exkurze se nejenom dozvěděli mnoho nových zajímavých informací, či si „in situ“ – přímo na místě osvěžili stávající znalosti z historie, literatury a základů společenských věd – filosofie o nejvýznamnějších pražských památkách, které hrály klíčovou roli v českých dějinách, ale hodně času věnovali také návštěvám akcí mediálně méně známých, ale rozhodně neméně zajímavých.
Velice emotivní byla podzimně zasmušilá procházka po vyšehradském Národním hřbitově se Slavínem, řada hrobů významných osobností českého národa byla ozdobena ornamenty z kaštanů a každý ze studentů se tiše zastavil u hrobu právě té osobnosti, které si váží a která je pro něho důležitá – od zakladatele českého skautingu Antonína Svojsíka, přes vynikajícího fotbalového kanonýra Pepiho Bicana až po Waldemara Matušku.
Mnoho studentů využilo pobytu v hlavním městě k návštěvě různých divadelních představení a koncertů pořádaných na scénách slovutných pražských divadel a ve známých pražských klubech. Ovšem nejenom „vysokou “ kulturou živ je člověk, mnoho studentů zvolilo lidovější zábavu a zamířilo na hokejové utkání do moderní O2 arény.
Naprosto ojedinělým zážitkem a výjimečnou zkušeností byla návštěva Neviditelné výstavy. Už logický protimluv obsažený v názvu programu naznačoval, že půjde o cosi nevšedního. Neviditelná výstava se koná v budově Novoměstské radnice na Karlově náměstí. Interaktivní program probíhá v naprosté tmě, člověk rázem pozbyl zrak – jeden z nejdůležitějších smyslů – a v běžných denních situacích a obvyklých prostředích se musel orientovat pouze prostřednictvím zbývajících smyslů a pokynů trvale nevidomých osob – průvodců na výstavě. V dokonale zatemněných a od světla zcela izolovaných místnostech byla nasimulována různá prostředí – byt, rušná ulice, obchod, ale i les a galerie. Ve všech těchto prostředích „dočasně nevidomí“ studenti museli zvládat běžné činnosti – nákup potravin, zapnutí mikrovlnné trouby, ale i přejití ulice a procházku lesem. Studentům skvěle pomáhali a vlastně je řídili nevidomí průvodci. Celá interaktivní procházka naprostou tmou byla zakončena posezením v baru, kde v dokonalé temnotě obdivuhodně svižně a elegantně, včetně vracení peněz, obsluhovali nevidomí. Druhou část Neviditelné výstavy, už v osvětleném sále, tvoří ukázky kompenzačních pomůcek, které nevidomým usnadňují nelehký život.
V Praze je řada nádherných památek a koná se tam spousta zajímavých akcí, takže i v příštích letech bude na exkurzi do Prahy z čeho vybírat.
Mgr. Stanislav Hrnčíř, Gymnázium Blansko
Pá 22. 11. | Společenský večer absolventů, Dělnický dům, 20,00-02,00 hodin |
Po 23. 12. - Pá 3. 1. | Vánoční prázdniny |
Čt 9. 1. |
Konzultační den, 15,00-17,30 hodin |