Většina lidí má na otázku bezpečnosti internetu jasnou odpověď - pokud budeme opatrní, nic se nám nemůže stát. Ale je tomu opravdu tak? Studenti nižšího stupně Gymnázia Blansko se přesvědčili o opaku.
Ve středu 20. 2. 2019 se v jídelně konala soutěž, o jejíž program se postarali jak studenti (Adam Hlaváček, Katka a Zuzka z 2. A), tak učitelé (D. Dražilová – organizátorka programu, Š. Petříková, J. Žilková). Smyslem hry, na téma internet a jeho bezpečné používání, bylo ve smíšených týmech odpovídat správně na co nejvíce otázek. V určování správných odpovědí nám měla pomáhat naučně - zábavná videa o kyberšikaně či phishingu. Ke konci akce přišel ke slovu Adam Hlaváček, který si pro nás v rámci své maturitní práce připravil krátkou přednášku o bezpečnosti a správně zvoleném heslu, kterou dovršil hackerským ukradnutím našich hesel k facebooku pomocí falešné stránky, na kterou jsme se na začátku akce zaregistrovali.
Myslím, že soutěž i přednáška sklidily velký obdiv a většina studentů (včetně mě) se začala více starat o své soukromí na internetu a správně zvolené heslo k zabezpečení našich sociálních sítí.
Valérie Grimová, tercie
Hodnocení a názory účastníků soutěže
Myslím si, že si všichni během přednášky uvědomili, že internet je nebezpečná platforma a měli bychom se před ní mít na pozoru.
Mě osobně nejvíce zaujal kvíz a následná ukázka o prolomitelnosti hesel, kterou jsme mohli hodnotit přes naše mobilní telefony, pomocí emoji (tj. smajlíci, kteří jsou k vidění v klávesnicích chytrých telefonů). V celém kvízu nakonec vyhrál modrý tým z Primy, který si odnesl i malou odměnu, ostatně to my všichni v podobě zjištění nových informací a skvělé zábavy.
Eva Rudolfová, sekunda
Prezentace studenta Adama Hlaváčka z maturitního ročníku oslavila velký úspěch mezi ostatními žáky, který se změnil ve zděšení, když zjistili, že připojením se k Adamově prezentaci přes svůj FB účet mu nenávratně nabízí svoje přihlašovací jméno a heslo. Domněnkou všech v té chvíli bylo, že se právě nechali nachytat na obávaný phishing. Naštěstí šlo jen o plánovaný akt a spousta zúčastněných si zřejmě hodně oddechla.
Celý program si všichni studenti z nižšího gymnázia velmi užili a hlavně se přesvědčili, že internetu není radno důvěřovat, protože i například velmi realisticky vypadající, ač ve skutečnosti falešné přihlašovací stránky k bankovnímu účtu mohou být pouze hackery vytvořenou pastí.
Adéla Gottwaldová, tercie
Studenti se po dobu soutěže opravdu bavili a jejich nadšení a zápal pro hru jakoby sálal z každého z nich. Jenže jejich nadšení rázem opadlo, když zjistili, že naletěli podfuku ze strany oktavána Adama. Sdělil jim totiž, že svoji e-mailovou adresu a heslo zadali na falešnou stránku Facebooku, kterou on sám vytvořil, ale hesla nezpronevěřil.
Sama jsem byla svědkem této soutěže a musím uznat, že se vážně povedla. Doufejme tedy, že jsme se naučili nedůvěřovat internetu ve všem, protože zadáváním citlivého obsahu a následného zneužití druhou stranou bychom se mohli stát terčem internetové šikany.
Vendula Šaršonová, tercie
Zajímavá byla i videa, kde nám známí youtubeři radili, jak si třeba nastavit účet na facebooku, aby naše příspěvky viděli jen naši přátelé a taky jak si schovat důkazy, když se nám přes internet někdo snaží ublížit.
Myslím, že většině z nás došlo, že internet bezpečný být nemůže.
Soutěž se nám všem moc líbila, protože byla zajímavá a zábavná. Ráda se zúčastním i příští rok.
Vanda Dražilová, sekunda
Adam nás opravdu donutil zamyslet se nad naší bezpečností na internetu. A rozhodně to, že jsme si sami na sobě zkusili, jak všechno známe, ale v praxi to neuplatníme, zabralo líp než kterékoli jiné poučování, přednášky a rady. Jedna taková chyba změnila i můj pohled na věc, takže bychom neměli jen kázat o bezpečnosti, ale podobným způsobem se to snažit uživatelům vysvětlit.
Štěpánka Keprtová, sekunda
Soutěž se mi líbila, protože byla velmi zajímavá a poučná. Myslím si, že si hodně žáků změnilo heslo na Facebook a budou si dávat pozor na internetové viry, falešné internetové stránky a na lidi, kteří mohou být nebezpeční.
Všichni bychom chtěli poděkovat jak Adamovi Hlaváčkovi, tak paním učitelkám za skvělé dopoledne. Děkujeme!
Barbora Pakostová, sekunda
Součástí programu se také stala maturitní práce Adama Hlaváčka a jeho aplikace, kterou sám vytvořil. Kdo chtěl, mohl se na tento program připojit, ale nikdo z připojených studentů nepoznal, že se jedná o typ hackerství s názvem phishing.
Celá akce byla velmi důležitá zvláště v dnešní internetové době. Naučila žáky jak lépe zacházet se svým bezpečím na internetu, ale také ukázala, že bezpečnost je ve virtuálním světě relativní pojem.
Martin Kosička, sekunda
Celá akce byla nápaditá a otevřela velmi zajímavou a aktuální tématiku. Velkou pochvalu si určitě zaslouží Adam Hlaváček, ale i paní učitelky a moderátorky, protože všichni této akci věnovali naplno svůj volný čas. A nutno podotknout, že velmi úspěšně. Snad se bude akce ještě v budoucnu opakovat.
Ivan Terem, sekunda
Po 23. 12. - Pá 3. 1. | Vánoční prázdniny |
Čt 9. 1. 2025 | Konzultační den, 15:00-17:30 |
So 11. 1. 2025 |
Den otevřených dveří, 9:00-17:00 |