Fotoreportáž naleznete zde.
Ve dnech 17. – 18. června 2011 se dva studenti Gymnázia Blansko – Klára Galitová (OA) a Adam Kolář (QB) v doprovodu paní profesorky Dany Fránkové zúčastnili mezinárodní přehlídky recitátorů ruské poezie a prózy Ars poetica, která se konala v Bratislavě.
Byli zde jako jediní zástupci České republiky, další soutěžící byli ze Slovenska, ale také z Rakouska a Maďarska. (Později se ukázalo, že téměř všichni ostatní recitátoři pocházejí z ruských nebo bilingvních rodin a chodí na ruské nebo ukrajinské školy.)
Soutěžící byli rozděleni do tří kategorií – základní, střední a vysoké školy – a na rozdíl od české verze této přehlídky, Ars poetica – Puškinův památník, se nesoutěžilo v kolektivních vystoupeních ani v kategorii hudebního projevu, vystupovali pouze jednotlivci. Celkem bylo účinkujících dvacet osm, v nejmladší kategorii deset, ve střední patnáct a ve vysokoškolské tři.
Porota byla tvořena dvěma skupinami odborníků – slovenskou a ruskou, byli v ní zastoupeni vysokoškolští učitelé, herečka, autor učebnic, viceprezidenta Ruského fondu kultury a další fundovaní odborníci. Celé akci byl osobně přítomen také velvyslanec Ruské Federace na Slovensku.
Přehlídka se uskutečnila v hotelu Kyjev, přímo v centru města, účastníci zde měli zajištěno také ubytování. Akci organizovala a zaštiťovala Slovenská asociace rusistů a financoval Ruský fond kultury. O příjemnou a přátelskou atmosféru se starala paní profesorka Eva Kollárová, prezidentka slovenských rusistů a předsedkyně poroty.
Všechna vystoupení, včetně nejmladších dětí, byla na vysoké umělecké úrovni, důraz se kladl hlavně na vnitřní prožitek a ztotožnění s autorem, vynikající zvládnutí jazykové stránky projevu – výslovnosti a intonace, bylo samozřejmostí. V tom se slovenský Ars poetica liší od českého, ve kterém vystupují většinou „ obyčejní“ čeští studenti, pro které není tak snadné mluvit čistě rusky a ještě podat umělecký výkon. Česká soutěž bývá ovšem mnohem zábavnější, s písničkami a scénkami…
Tři čeští soutěžící (kromě našich blanenských byla do Bratislavy pozvána ještě Martina Zachová z brněnského EKOgymnázia) podali velmi dobrý výkon, své připravené texty přednesli bravurně, s vtipem, lehkostí a hereckým ztvárněním. Za to byli také porotou pochváleni, ale na vítězství nad rodilými mluvčími přednášejícími náročné klasické texty (Puškin, Lermontov, Čechov, Ševčenko, Jevtušenko…) to nemohlo stačit. Vyhlášeni byli pouze tři vítězové jednotlivých kategorií, všichni ostatní dostali pěkný zarámovaný diplom a knihu.
Největším zážitkem pro všechny zúčastněné ale bylo navazování mezinárodních přátelství, které se rozběhlo na plné obrátky už při večeři a pokračovalo dlouho do noci, i následující den.
V sobotu, po společné snídani, jsme se vydali na exkurzi po hlavním městě Slovenska a užili si i chvíle osobního volna.
Na závěr zbývá poděkovat paní profesorce PaedDr. Renée Grenarové, Ph.D., vedoucí katedry rusistiky na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity, která nás na Slovensko pozvala a vzorně se o nás po celou dobu starala.
PhDr. Dana Fránková
Po 23. 12. - Pá 3. 1. | Vánoční prázdniny |
Čt 9. 1. 2025 | Konzultační den, 15:00-17:30 |
So 11. 1. 2025 |
Den otevřených dveří, 9:00-17:00 |