Slavnostní finále 1. ročníku Ekonomické olympiády se uskutečnilo v reprezentativních prostorách České národní banky 30. května 2017 a já jsem byla u toho! Měla jsem možnost doprovázet Lukáše Vladislava NEZVALA, žáka sexty B Gymnázia Blansko, který se z 5. místa v Jihomoravském kraji probojoval do celostátního finále. Zde se v základním kole utkalo 38 nejlepších soutěžících z celé České republiky. Podle výsledků písemného testu bylo následně vybráno 10 nejúspěšnějších řešitelů. Vyhlašování postupujících bylo velice napínavé, jejich jména byla uschována do jednotlivých obálek, ty byly postupně rozlepovány a všichni soutěžící i jejich doprovod z toho byli na „mrtvici“. Když byla rozlepena třetí obálka a zaznělo jméno našeho Lukáše, málem jsem spadla ze židle. Znamenalo to, že je mezi nejlepší desítkou, bude psát esej na jedno z pěti vylosovaných témat (které to asi bude???)
a potom půjde na rozhodující ústní pohovor před odbornou porotu. Vypadalo to, že i on je z toho v šoku, ale vzpamatoval se hned, když vylosovali téma eseje:
Představují rostoucí ceny nemovitostí riziko pro finanční stabilitu? Uklidnila jsem se i já, vždyť o tom jsme se bavili ve vlaku, o tom měl jasno, o tom… snad něco napíše .
A napsal, jak tento problém vnímá právě on, si můžete přečíst v eseji číslo 6.
Ale hodnocení eseje nemohlo ovlivnit konečné pořadí v samotné Ekonomické olympiádě. Tu nejlepší můžete vybrat právě VY!
V rámci projektu Ekonomická olympiáda vypsala totiž Česká národní banka soutěž „Cena ČNB“
(více na http://www.cnb.cz/cs/o_cnb/cena_cnb_2017/). Veřejnost se může seznámit s názory
a myšlenkami deseti finalistů, kteří během pouhých 60 minut sepsali esej na jedno z pěti vylosovaných a předem známých témat.
Do 14. 6. 2017 pak každý ze čtenářů může dát svůj hlas jedné z nich, která ho zaujala.
Ale jak to bylo dál? Po krátkém odpočinku předstupovali jednotliví soutěžící před porotce, aby je přesvědčili o svých znalostech. A tak si Lukáš prošel takovou menší generálkou ústního zkoušení, kterého by se možná zalekli i mnozí vysokoškolští studenti ekonomie, neboť v „komisi“ mj. zasedali pan viceguvernér Mojmír HAMPL a tvůrce testů Ing. Pavel POTUŽÁK, Ph.D., který přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. My ostatní jsme měli v průběhu dne možnost ve velkém sále vyslechnout zajímavé přednášky. O Bitcoinu a kryptoměnách přednášel Ing. Mgr. Daniel STROUKAL, autor knihy Bitcoin: Peníze budoucnosti; O podstatě stávajícího měnového systému a roli centrální banky v časech elastických peněz hovořil pan viceguvernér Mojmír HAMPL. Odměnou pro všechny soutěžící byla prohlídka expozice ČNB a my, pedagogický doprovod a koordinátoři školních kol soutěže, jsme měli spolu s organizátory prostor k diskuzi o 1. ročníku Ekonomické olympiády, jeho průběhu, hodnocení a plánování toho dalšího 2. ročníku.
V pozdních odpoledních hodinách dorazili významní partneři a sponzoři celé soutěže a mohlo začít vyhlašování výsledků. Na tento okamžik jsme všichni netrpělivě čekali. A opět to úžasná hlavní organizátorka a moderátorka v jedné osobě Martina BACÍKOVÁ pojala dramaticky. Nejprve byly odměněny školy bez ekonomického zaměření, po té nejlepší studenti jednotlivých ročníků a až pak následovalo vyhlášení finalistů od 10. místa.
Do školních kol se zapojilo více než 100 škol a 4 000 žáků z celé České republiky.
Velká gratulace samozřejmě patří Lukášovi a poděkování Institutu ekonomického vzdělávání (INEV) za to, že se chopili role organizátora takové zajímavé soutěže. Bylo to možné také díky podpoře České národní banky a České bankovní asociace. A já doufám, že jsem na finále nebyla naposled .
Mgr. Štěpánka Petříková
Fotografie najdete zde.
Čt 30. 1. 2025 | Vydání výpisů vysvědčení za 1. pololetí |
Pá 31. 1. 2025 | Pololetní prázdniny |
Po 10. 2. - pá 14. 2. 2025 |
Jarní prázdniny |