Klub chemických nadšenců

V uplynulém školním roce 2015-2016 pracoval na našem gymnáziu CHEMICKÝ KLUB pod vedením RNDr. Lenky Adlerové. Jeho náplní byla práce s talentovanými studenty, kteří si oblíbili chemii, i když je to poměrně náročný předmět. 

Mladí chemici se v něm pilně připravovali na chemickou olympiádu a s nadšením sobě vlastním plnili její náročné úkoly. Bonusem a zajímavým vyvrcholením činnosti klubu byla možnost samostatně si vyzkoušet některé netradiční a školní výuce se zdaleka vyhýbající chemické pokusy. Do tajů této „neoficiální chemie“ vstupovali pod vedením našeho bývalého studenta a dalšího chemického nadšence Jana Karáska, který zajímavým a vtipným komentářem provádění pokusů doprovázel. 

Usilovná práce členů klubu a jejich snaha o dosažení co nejlepších výsledků byla odměněna výborným umístěním v krajském kole CHO a s tím i souvisejícím pozváním studentů na různé prázdninové „chemické“ akce, kterých se rádi zúčastnili. Získali tak nové vědomosti i dovednosti, poznali nové přátele a prohloubili svůj zájem o vybraný studijní obor.

O svoje poznatky, dojmy nebo zážitky se rádi podělí i s vámi.

 

LETNÍ CHEMICKÉ SOUSTŘEDĚNÍ ANEB ŽIJEME CHEMIÍ 2016

Během uplynulých prázdnin jsme se již podruhé zúčastnili Letního chemického soustředění, které organizuje Středisko volného času Lužánky a je vedeno absolventy nebo úspěšnými studenty brněnských vysokých škol s chemickým zaměřením.

Celá akce probíhala v Brně ve spolupráci se SPŠCH, s Chemickou fakultou VUT a Přírodovědeckou fakultou MU v Brně. Byli jsme ubytováni v pobočce Lány v Bohunicích, odkud jsme každé ráno dojížděli do chemických laboratoří Masarykovy univerzity v bohunickém Kampusu. Zde každé dopoledne probíhala laboratorní cvičení – ke každému z nich jsme v týmech vypracovávali laboratorní protokoly. Odpoledne jsme měli možnost navštívit různé chemické přednášky s několika stupni obtížnosti nebo jsme hráli hry jak s chemickou tematikou, tak i originální zábavné hry.

Díky LCHS jsme získali spoustu nových chemických znalostí a dovedností a vyzkoušeli jsme si mnoho zajímavých a netradičních pokusů, se kterými se v běžných hodinách chemie určitě nikdy nesetkáme.

LCHS jsme si opravdu užili a našli jsme zde i mnoho nových přátel. Všem příznivcům chemie můžeme toto soustředění vřele doporučit. Velký dík patří i Mgr. Zdeňce Antonovičové, garantce a organizátorce celé akce, která nám mimo jiné zajistila i výtečné stravování.

                                                                                              Petr Čípek, Vojtěch Holík, Pavel Věžník, sexta A

 

BĚSTVINA

Na začátku letních prázdnin jsem se zúčastnil Letního odborného soustředění mladých chemiků a biologů v Běstvině, což je malá vesnička v podhůří Železných hor. Toto celostátní soustředění je určeno nejlepším řešitelům krajských kol chemické olympiády v rámci ČR, a proto bylo zaměřeno především na chemickou tematiku.

Tábor byl plný nejen přírodovědných přednášek a chemických pokusů, ale také různých her a sportovních aktivit. Přednášeli nám převážně vyučující anebo starší studenti z VŠCHT. Pod jejich vedením jsme se připravovali i na plnění dalších náročných úkolů CHO. Aby chemie nebylo příliš mnoho, jejich přednášky se týkaly i jiných přírodních věd – matematiky (derivace funkce), fyziky (energetika). Mě asi nejvíce zaujala přednáška o stereochemii.

Další zajímavou tradicí LOS bývá návštěva významné osobnosti z oblasti současné vědy. Letos jí byl pan profesor František Liška, který nás zasvětil do tajů redoxních reakcí organických látek.

Díky tomuto soustředění jsem si nejen rozšířil svoje „přírodovědné“ znalosti, ale užil jsem si i spoustu zábavy při různých hrách, labyrintu a výletech.

Více informací na www.bestvina.cz

 

LETNÍ NANOŠKOLA PRO NADANÉ STŘEDOŠKOLÁKY

Na konci letních prázdnin jsem stále neměl přírodních věd dost, a proto jsem se ještě zúčastnil Letní prázdninové NANOŠKOLY pro talentované středoškoláky.

Pořadatelem této „školy“ je ÚFCH Jaroslava Heyrovského (český nositel Nobelovy ceny za chemii – objev polarografie) AV ČR v Praze. Její náplní byly přednášky z oblasti nanotechnologie a fyzikální chemie. Součástí akce byla i praktická pozorování a práce s moderními přístroji, např. s elektronovým mikroskopem.

Po „vyučování“ jsme ve volném čase poznávali Prahu. Ubytováni jsme byli na vysokoškolských kolejích.

Více informací na http://www.jh-inst.cas.cz/3nastroje/detail.php?p=43

                                                                                                                                    Pavel Věžník, sexta A

    

VÝZKUM NA PŘÍRODOVĚDECKÉ FAKULTĚ MU

Letní chemické soustředění pro úspěšné řešitele chemické olympiády, kterého jsem se v roce 2015 zúčastnila, mě inspirovalo k tomu, abych se přihlásila do výzkumné skupiny mladých chemiků na katedře organické chemie. Tato skupina pracuje na Přírodovědecké fakultě MU v Brně pod vedením Mgr. Jakuba Švendy, PhD.

Jakub Švenda je také absolventem našeho gymnázia, který část svého studia oboru organická chemie strávil na HARVARD UNIVERSITY v USA, kde získal titul PhD. Nyní pracuje jako odborný asistent v Ústavu chemie Přírodovědecké fakulty MU v Brně. Cílem celého výzkumu, na kterém jsem se také podílela, byla syntéza analogů pseurotinů.

Pseurotiny jsou přírodní látky, které se řadí mezi biologicky aktivní sekundární metabolity jednoduchých mikroskopických vřeckovýtrusných hub. Jejich chemickým základem jsou spirocyklické alkaloidy. V budoucnu by se tyto látky mohly používat při léčbě některých nádorových onemocnění.

V uplynulém školním roce 2015–2016 jsem nejprve s vysokoškolskými studenty absolvovala praktická cvičení z organické syntézy, abych získala potřebné dovednosti pro samostatnou práci v moderní chemické laboratoři MU. Letní prázdniny jsem tedy mohla trávit v laboratořích Masarykovy univerzity.

V rámci své samostatné vědecké práce jsem se pokusila o laboratorní přípravu dvou nových alkaloidů. Připravené látky jsem poslala na biologické testování, kterým byla potvrzena jejich biologická aktivita. Získané poznatky chci zúročit při psaní soutěžní práce SOČ.

V průběhu prázdnin mi také bylo nabídnuto, abych se zúčastnila i letního soustředění ViBuChu (vzdělávací kurz pro budoucí chemiky). Soustředění se konalo v prostorách MU, ubytování bylo zajištěno na vysokoškolských kolejích. Účastnila jsem se přednášek a práce v chemické laboratoři.

Náplní soustředění byl také odborný odpočinkový program. Hráli jsme chemické hry a luštili jsme různé chemické záhady. Jeden den byl věnován exkurzi do ostravských železáren. Jsem ráda, že jsem si mohla vyzkoušet působení studenta na fakultě již při studiu na našem gymnáziu. Poznala jsem zde i nové přátele – české a slovenské středoškoláky, jejichž koníčkem je chemie.

                                                                                                                                   Lenka Suchá, septima A

 

 

Všem studentům děkujeme za výborné výsledky jejich „chemické činnosti“ i za vzornou reprezentaci naší školy ve vědecké oblasti.

                                                                                   

RNDr. Lenka Adlerová

 

Publikováno: 23.září 2016, Ivo Grim
Čt 30. 1. 2025 Vydání výpisů vysvědčení za 1. pololetí
Pá 31. 1. 2025 Pololetní prázdniny

Po 10. 2. - pá 14. 2. 2025

Jarní prázdniny

 

Kontakt

Gymnázium Blansko,
příspěvková organizace
Seifertova 13
678 01 Blansko

Tel.: 516 418 632
Fax: 516 418 632
E-mail: kancelar@gymbk.cz
zobrazit na mapě

Banner EU
Copyright 2012 Gymnázium Blansko  |   Podmínky ochrany osobních údajů
Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas se zpracováním cookies