Informační centrum vlády ČR připravilo pro studenty středních škol a gymnázií zajímavý projekt s názvem Simulované zasedání vlády. Cílem projektu bylo přiblížit a objasnit studentům proces přípravy legislativních materiálů ve vládě tak, aby byli sami schopni takový materiál vytvořit, projednat a obhájit při svém zasedání ve Strakově akademii.
K projektu Simulované zasedání vlády bylo přizváno čtrnáct tříčlenných družstev studentů, jen dvanáct týmů však svůj úkol dotáhlo až do konce a posadilo se do křesel v zasedací místnosti vlády.
Jednotlivé týmy vystupovaly v rámci legislativního procesu za konkrétní ministerstva, která jim byla přiřazena losem. Úkolem týmů bylo připravit věcný záměr návrhu zákona za svůj resort včetně všech formálních náležitostí (tj. obálka, průvodní dopis, předkládací zpráva, materiál, vypořádání připomínek, tisková zpráva) a na zasedání vlády tento materiál před ostatními „ministerstvy“ obhájit.
Díky bývalému studentovi Tomáši Ryzovi, který se akce zúčastnil jako konzultant, bylo osloveno i naše Gymnázium v Blansku. Do projektu se zapojila trojice chlapců ze 3. A – Tomáš Fíbek, Michal Dražil a Zdeněk Koupý.
V prosinci jsme byli pozváni do sídla vlády ve Strakově akademii, kde všechny zúčastněné pánové Petr Musil a Dan Urban z Informačního centra vlády seznámili s projektem a jednotlivé školy si vylosovaly svá ministerstva. Třešinkou na dortu pak byla exkurze v Kramářově vile. Prošli jsme všechny reprezentativní prostory a nahlédli jsme i do bytu premiéra, který je v současné době neobývaný.
A pak nastala ta opravdová práce. Naše družstvo si vylosovalo resort Ministerstva obrany ČR. Museli jsme se prokousat celou řadu právních předpisů a najít problém, který budeme dále upravovat – buď novelizovat stávající zákon, nebo vytvořit nový. Prostě něco, na čem dlouhodobě pracují týmy právníků a expertů. Hnout se z místa nám pomohl hlavně Mjr. Ing. Martin Blecha z Krajského vojenského velitelství v Brně, který nám věnoval svůj čas, objasnil problémové pasáže a naši práci doplnil zajímavými postřehy z praxe. A tak mohlo družstvo z Gymnázia Blansko předložit ve vládě za MO nový zákon o aktivních zálohách.
V úterý 28. června 2011 jsme se vypravili do Prahy, kde byl přímo v zasedací místnosti vlády ve Strakově akademii zakončen první ročník projektu. Tento akt byl vyvrcholením půlroční práce studentů třetích ročníků gymnázií, kteří od prosince loňského roku pracovali na přípravě legislativních materiálů. Týmy přijely obhájit své věcné záměry zákonů. Ve svých návrzích se zástupci škol věnovali různé problematice. Od přeplněných věznic, přes povinné nošení reflexních prvků pro chodce mimo obec, otázce přijetí Eura v ČR, zvýhodnění občanů aktivně dbajících o své zdraví, zákonu o diplomacii, odvážně se pustili i do legalizace prostituce v ČR.
Tu chvilku slávy v ministerských křeslech ještě okořenil svou přítomností předseda vlády ČR Petr Nečas, který pozdravil studenty, potřásl si rukou s jednotlivými studentskými ministry, zapózoval s námi na celé řadě fotografií a vtipně řídil zasedání a připomínkové řízení u prvního bodu jednání. Tento zážitek byl nezapomenutelnou odměnou za vynaloženou práci. V projektu sice došlo k určitému procesnímu zjednodušení, přesto však bylo jeho úspěšné dokončení úkolem téměř „nadstudentským“.
A jak projekt zhodnotili samotní aktéři?
Tomáš Fíbek: „Na projektu jsme pracovali hlavně ve svém volném čase a když bylo potřeba, učitelé nás uvolňovali z hodin. Celý projekt nám pomohl poznat složitý legislativní proces od napsání věcného záměru zákona až po jeho schválení vládou. Zajímavé bylo setkání s panem premiérem. Hned jak vstoupil do jednacího sálu, mě překvapilo, jak je veliký, a to nejen postavou. Nejvíc z ministrů jsem si rozuměl asi se studentem z Brna, protože jak jsme si řekli, jsme přece z Moravy. Kromě navštívení samotného Úřadu vlády jsme se podívali doslova až panu premiérovi do kuchyně, když jsme navštívili jeho oficiální sídlo - Kramářovu vilu“.
Michal Dražil: „ Právo obecně mě baví a tohle pro mě byla šance, jak si vyzkoušet celý proces tvorby zákona. Vylosovali jsme si ministerstvo obrany, což nebyla asi nejlepší volba. Byla mnohem lépe zpracovatelná ministerstva jako zdravotnictví nebo dopravy. Nakonec se nám ale povedlo zákon vymyslet a propracovat. Projekt byl pro mě velkým přínosem a zážitkem. Určitě bych neváhal a znovu se zúčastnil. Dostal jsem se i do míst, kam bych se normálně určitě nepodíval“.
Zdeněk Koupý:„ Projekt mi přiblížil práci našich zákonodárců, legislativní proces při schvalování zákonů a v neposlední řadě i samotné zasedání vlády ČR. Také mně poskytl výtečnou příležitost získat nové zkušenosti v oboru politologie. Já sám o vysokoškolském studiu tohoto směru neuvažuji a ani po získaných zkušenostech se můj názor nezmění, přesto hodnotím účast na projektu kladně a jsem rád, že jsem se jej mohl zúčastnit“.
Mgr. Štěpánka Petříková
Fotografie naleznete zde.
Video najdete zde.
Po 23. 12. - Pá 3. 1. | Vánoční prázdniny |
Čt 9. 1. 2025 | Konzultační den, 15:00-17:30 |
So 11. 1. 2025 |
Den otevřených dveří, 9:00-17:00 |