Jak se Gymnázium Blansko ocitlo na stránce novin Langeoog News?
Díky studentům blanenského gymnázia, kteří již podruhé zavítali na německý ostrov Langeoog v Severním moři a poznávali specifický biotop místní fauny a flóry. Před rokem se na Langeoogu setkali s tuleněm, letos obyvatelé ostrova připravovali v době jejich pobytu pláže na nepříznivé zimní období, pro které je typický silný vítr a s ním přicházející obrovské mořské vlny.
Nekonečná písčitá pláž Langeoogu se ukázala jako ideální místo pro krátký rozhovor s žurnalistou místních novin a pro zhotovení sluncem prozářených fotografií.
Návštěva německého ostrova byla součástí týdenního výměnného programu studentů gymnázia a žáků partnerské školy IGS Oyten v Dolním Sasku od 21.- 28. září 2024.
Za finanční podpory Česko německého fondu budoucnosti a Spolku rodičů při gymnáziu se výměnný projekt uskutečnil mezi školami již pošesté a přinesl teenagerům na obou stranách řadu zážitků, nových zkušeností, poznatků a především uplatnění jazykových a sociálních dovedností.
Zda se z nových setkání vytvoří nová přátelství, prověří nejdříve kontakty na sociálních sítích a následně pobyt německých studentů a učitelů v hostitelských rodinách v Blansku a blízkém okolí, kam přijedou na týdenní návštěvu v březnu 2025.
Programem celého týdne provede následující fotoreportáž.
Text: Jana Žilková
Fotodokumentace: Klára Pernicová, Jana Žilková
První setkání s hostitelskými rodinami před školou Integrierte Gesamtschule Oyten.
Seznamovací aktivity ve škole, poznáváme se navzájem.
Trénink antistresových cvičení se sociální pedagožkou - učíme se zvládat stres.
Před domem Národního parku Wattenmeer v Dorum Neufeld.
Příprava a poučení na pláži Severního moře před vstupem do wattu.
Ochutnávka mořského salátu, resp. řasy, která se používá při přípravě sushi.
Selfie s krabem.
Terénní cvičení během bahenní túry po wattu.
Odliv a příliv na vlastní oči.
Wattová moře na pobřeží Německa, Nizozemska a Dánska jsou součástí seznamu světového dědictví UNESCO. Pan učitel Axel Voigt dohlíží na bezpečí studentů při přechodu zrádných míst.
Wattovou módu a elegantní bahenní styl předvádějí modelky Anna, Ester a Markéta z kvarty. Holínky jsou ze stoprocentně přírodního materiálu.
Teambuilding a kooperativní hry na plážové louce.
Studenti partnerské školy vysadili před dvěma lety vlastní lesní školku.
Od letošního roku stojí na pozemku lesní školky i dva včelí úly.
Jiří, Tadeáš a Filip z kvinty sledují výklad paní Kathrin Manthay o roli včelí královny v úlu.
Ve školní dílně mají studenti možnost pracovat se dřevem.
Vypalování pájkou do dřeva. Klíčenka nebo přívěsek jsou pěknou vzpomínkou na pobyt v Německu.
Pletení náramků přátelství.
Paní učitelka Žilková byla také pilná (racci jsou identifikovatelní, toho netopýra musí ještě trénovat…).
Na přívozu, který jede necelou hodinu na ostrov Langeoog.
Prohlídka ostrova s průvodcem.
Rozhovor s novinářem ostrovního periodika Langeoog News. Celý článek je přiložený na konci tohoto příspěvku.
Ostrov se připravuje na nevlídné zimní období.
Těžké stroje, bagry a buldozery navážejí z písku hradby proti vysokým mořským vlnám a silnému větru.
Písčité duny na ostrově Langeoog.
Ostrov je krásný, pláže nekonečné.
Do přístavu jezdí vlak s barevnými vagony.
Zážitky nabitý týden byl zakončen společně vytvořenou mandalou z přírodnin, které studenti nasbírali v průběhu týdne. Neformální rozloučení se všemi účastníky projektu proběhlo ve škole při kávě a porci chutného koláče.
Pracovní tým u paní Kathrin na zahradě, první zleva paní Maria Schmidt, ředitelka partnerské školy. Kolegyně Kathrin a Ingrid navštíví se svými žáky Gymnázium Blansko v březnu 2025.
Duha nad německou dálnicí při cestě domů.
SCHÜLER: INNEN AUS OYTEN UND TSCHECHIEN AUF LANGEOOG
Am 27.09.2024
von Klaus Kremer
Schüler:innen eines Austauschprogramms der neunten und zehnten Klassen der IGS Oyten bei Bremen und des Gymnasiums Blansko in Tschechien haben am Donnerstag Langeoog besucht. Schon seit 2018 gibt es die Schulpartnerschaft, bei der die sozialen Kontakte in den Familien und das Kennenlernen der ganz unterschiedlichen Landschaften im Mittelpunkt stehen.
Bei dem einwöchigen Besuch in Deutschland stand daher neben dem Besuch der Insel, bei dem die Gruppe um die Lehrkräfte Katrin Manthey, Ingrid Berger und Axel Voigt vom Langeooger Meik Julius eine Einführung in die Landschaft des Weltnaturerbe Wattenmeer, den Küstenschutz und die aktuelle Strandaufspülung erhielt, auch eine Wattführung vor Dorum auf dem Programm. Zudem gab es Aktivitäten in den Gastfamilien.
Blansko hat etwa 20.000 Einwohnern und liegt in der südmährischen Region 18 Kilometer nördlich von Brünn. Die Landschaft bietet unter anderem mit den Punkwahöhlen eine Besonderheit, sie bilden ein hydrografisches Unterwassersystem des Flusses Punkva und sind ein Teil des größten Höhlensystems in Tschechien.
Die Höhlen bestehen aus einem Trockenteil, der Anfang des 20. Jahrhunderts nach und nach entdeckt wurde, und einem Wasserteil, der in den 20er-Jahren erforscht wurden. Die Gesamtlänge der bisher entdeckten und erforschten Höhlengänge beträgt etwa vier Kilometer mit einer Spannweite über 187 Meter. Die Höhlen sind reich an Tropfsteinen. Man findet mächtige Stalagmite und Stalaktite, Vorhänge und andere Sinterbildungen.
Po 23. 12. - Pá 3. 1. | Vánoční prázdniny |
Čt 9. 1. 2025 | Konzultační den, 15:00-17:30 |
So 11. 1. 2025 |
Den otevřených dveří, 9:00-17:00 |