Přehled studentů blanenského gymnázia přihlášených do T-exkurzí JCMM či spolupracujících s JCMM (Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu - www.jcmm.cz)
Aneta Kožoušková, Filip Münster, Jan Gromeš, Jan Karásek, Marek Ledvina, Martin Gryc, Martina Svobodová, Michaela Bahelková, Michaela Hlavoňová, Michaela Musilová, Monika Worbisová, Nikola Motalová, Pavel Šmak, Silvie Chlupová, Tadeáš Vašíř, Tereza Blažková, Tereza Vančurová, Veronika Machálková, Kateřina Hudcová, Viola Florianová
Poslední jmenovaná studentka oktávy svoji činnost spojenou s JCMM přiblížila v následujícím příspěvku. Děkujeme a přejeme všem studentům mnoho úspěchů při zpracovávání vědeckých prací a plnění náročných studijních úkolů.
Viola Florianová – SOČ podpořená Jihomoravským centrem pro mezinárodní mobilitu (JCMM)
OBOR: Moje práce je z oboru zemědělství.
(Přesný obor SOČ je: 7. Zemědělství, potravinářství, lesní a vodní hospodářství)
NÁZEV PRÁCE: Výnos a stolní hodnota vybraných odrůd brambor
ČÍM SE ZABÝVÁ MOJE PRÁCE:
Moje práce se v podstatě zabývá pěstováním brambor. Svoje téma jsem si zvolila sama, protože se chci věnovat studiu zemědělství. Hledala jsem vhodný způsob, jak napsat maturitní práci z oboru, který mě zajímá a přitom mi nebude tak úplně cizí. Inspirovala jsem se na naší zahradě (na Vysočině), kde jsme již několik let pěstovali brambory „zahrádkářským způsobem“. Širší téma práce tedy bylo určeno již předminulý rok (2011) na podzim.
Potom jsem oslovila paní učitelku Bayerovou, která mi ochotně pomohla sehnat odborného konzultanta přes organizaci JCMM. Napsala jsem email, ve kterém jsem je požádala o pomoc a minulý rok v lednu jsem již byla kontaktována mým konzultantem – panem Ing. Petrem Elznerem Ph.D. z Ústavu pěstování, šlechtění rostlin a rostlinolékařství (AF) z Mendelovy lesnické a zemědělské univerzity v Brně.
Na naší první konzultační schůzce jsem si ujasnila, čím přesně se bude moje práce zabývat. Rozhodla jsem se vypěstovat na naší zahradě 10 různých odrůd brambor (které se liší varným typem, délkou vegetační doby atd.). Poté je vyhodnotit z hlediska výnosu, varných typů, barevné stálosti dužiny a škrobnatosti. Od loňského jara (2012) jsem se tedy věnovala bramborám. Sadbové hlízy, které mi pan Elzner daroval, jsem nejprve předkličovala na našem balkoně, poté jsem je vysadila, plela, zalévala a hlavně pozorně sledovala jejich vývoj a změny. V průběhu srpna a září jsem brambory sklidila. Samozřejmě jsem všechno nestíhala sama, především se sklízením a sázením mi pomáhala rodina, ale přesto to bylo velmi náročné, protože jsem navíc ještě musela pořizovat podrobnou fotodokumentaci a dělat si o všem poznámky.
V září jsem dvakrát jela na univerzitu, kde jsem se aktivně účastnila pokusů na Ústavu technologie potravin AF. (To obnášelo měření na spektrofotometru, test varných typů, určení škrobnatosti hlíz.)
Poté již jsem měla všechny potřebné výsledky, a tak jsem se pustila do psaní práce. Jejím výsledkem a přínosem má být doporučení celkově nejlepší odrůdy pro klimatické podmínky typické bramborářské oblasti (Českomoravské vrchoviny). Shrnuje však také některé obecné poznatky (historie brambor, stavba rostliny...).
FINANČNÍ PODPORA:
Můj konzultant mě přihlásil do soutěže o finanční podporu pro moji práci. Nevybírala jsem si z témat, která vypsali různí školitelé z různých škol, ale zvolila jsem si vlastní. Musela jsem napsat krátký motivační dopis, proč chci danou práci psát, co chci v budoucnu dělat a jaké již mám zkušenosti v dané oblasti. Vybrali mě. Získaná finanční částka byla použita na zakoupení materiálu.
BUDOUCÍ PROSPĚCH:
Psaní této práce je pro mě prospěšné a přínosné v mnoha směrech:
Po 23. 12. - Pá 3. 1. | Vánoční prázdniny |
Čt 9. 1. 2025 | Konzultační den, 15:00-17:30 |
So 11. 1. 2025 |
Den otevřených dveří, 9:00-17:00 |