V pondělí 30. dubna se všichni studenti španělštiny blanenského gymnázia zúčastnili prezentace a besedy o Galicii, kterou připravila absolventka Gymnázia Blansko a v současnosti studentka doktorandského studia Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Mgr. Klára Kadlecová.
Podle rozlohy je Galicie sedmá největší z celkem 17 autonomních oblastí, které tvoří Španělsko. Na území Galicie žijí téměř tři miliony obyvatel, úředními jazyky ve zmiňované autonomní oblasti jsou španělština a také galicijština – románský jazyk podobný portugalštině a španělštině. Galicie se rozkládá na severozápadě Španělska, na jihu sousedí s Portugalskem a západní i severní galicijské pobřeží bičují vlny Atlantiku.
Prezentace ovšem nebyla suchopárným výčtem zeměpisných údajů, lektorka velice poutavě a živě hovořila o svých zážitcích z několikaměsíčního pobytu v zemi, která se jen málo podobá vyprahlému a horkému kontinentálnímu Španělsku, hovořila o zemi pirátů a chudých rybářů z Costa de Morte – Pobřeží smrti ,kteří si na živobytí vydělávali kořistěním z obchodních lodí, které ztroskotaly poté, co byly úmyslně navedeny na zrádná skaliska falešnými pobřežními světly. Vyprávěla o deštivé zemi plné lesů, kde žijí dobré i zlé čarodějnice, o zemi mořeplavců, vždyť právě v galicijském přístavu Baiona přistála Pinta, jedna z Kolumbových lodí, a její posádka zvěstovala objevení Nového světa .Pobřeží Atlantiku v Galicii je rozerváno četnými zátokami – rías a je poseto majáky, které umožňují bezpečnou plavbu ve vlnách vysokých až 15 metrů. Galicijské pláže, ač jsou turistickými průvodci hodnoceny jako jedny z nejkrásnějších na světě, nejsou kvůli celoročně ledové vodě a obrovským vlnám vhodné ke koupání, ale zato se znamenitě hodí k surfování. Galicie byla místem, kde spolu soupeřili o námořní nadvládu nad Atlantikem i světem Španělsko, Francie a Anglie, takže na místních hřbitůvcích jsou pohřbeny nejenom oběti oceánu – námořníci, rybáři a piráti, ale i vojáci všech možných národností a vyznání.
Největším městem Galicie je průmyslový přístav Vigo, ale hlavním městem je A Coruňa s mnoha atraktivními futuristickými stavbami. Z celé Evropy vedou do galicijského města Santiago de Compostela poutnické cesty – camino de Santiago, kterými už od středověku přicházejí lidé uctít ostatky svatého Jakuba, které jsou uloženy v místní katedrále. 90 kilometrů na západ od Santiaga de Compostela leží Fisterra – Konec světa, skála nad Atlantikem, kde podle Římanů končil svět, západněji už byla jenom prázdnota oceánu. Ti, kteří doputují až sem, by měli spálit boty, ve kterých putovali a v tichosti si prožít zdejší magický západ slunce. Celá prezentace o tajemné a zádumčivé Galicii se výborně hodila do časového období kolem české lidové tradice pálení čarodějnic.
V pátek 27.dubna se pětice studentů blanenského gymnázia, úspěšných řešitelů školního kola, zúčastnila finálového kola španělské olympiády – „Olimpiada Mundo Hispano“. Edita Baráková, Lucie Černá ,Aleš Vágner ze třídy 2.A, Karolina Kelly z kvarty B a Natálie Havránková z tercie A, se v Brně na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity setkali a poměřili své znalosti se studenty španělštiny z ostatních škol od Opavy po Mladou Boleslav. Soutěž se uskutečnila v rámci programu Partnerství ve vzdělání, který organizuje Masarykova univerzita pro své partnerské školy. Součástí olympiády byla také velice zajímavé prezentace a debata se studenty Masarykovy univerzity o možnostech a systému studia na této škole. Naši studenti se ve velké konkurenci rozhodně neztratili a získali knižní odměny a účastnické certifikáty.
Fotografie naleznete zde.
Mgr. Stanislav Hrnčíř
Po 23. 12. - Pá 3. 1. | Vánoční prázdniny |
Čt 9. 1. 2025 | Konzultační den, 15:00-17:30 |
So 11. 1. 2025 |
Den otevřených dveří, 9:00-17:00 |