V úterý 28. června jsme v rámci Dne exkurzí měli možnost navštívit brněnskou funkcionalistickou stavbu vily Tugendhat, která se nachází v městské čtvrti Černá Pole. Naše skupinka byla velmi různorodá – od kvartánů až po studenty předmětu technická grafika ze 3. ročníků. Poté, co jsme překonali zákeřných 99 schodů ve Schodové ulici, nás už čekala prohlídka vily, a to jak obytných a společenských prostor, tak i technického zázemí a nádherné zahrady. Není divu, že bohatá rodina Tugendhatových si vilu zamilovala. Bohužel, kvůli svému židovskému původu v ní mohli strávit jen 8 let života.
Vila Tugendhat, jedna z nejznámějších staveb 20. století, byla navržena roku 1928 německým architektem Ludwigem Miesem van der Rohe, jehož záměrem bylo postavit moderní stavbu s maximálním využitím skla, kamene, kovu, dřeva a betonu. Velkou výhodou pro něj bylo, že mohl pracovat s neomezeným rozpočtem. V interiérech nás zaujala mohutná onyxová stěna, silná 7 centimetrů a dovezená jako jeden jednolitý kus kamene až z Maroka. Obdivovali jsme také mohutné dveře z makassarského ebenu, nábytek z exotického palisandru a obrovská zásuvná okna. Mě osobně však nejvíce zaujal krásný výhled na hrad Špilberk a Petrov ze všech obytných místností, teras i zahrady, čistota, jednoduchost linií a plynulé propojení všech místností, s jakými byla stavba zkonstruována, a především nadčasovost a moderní vybavení celé vily. Ve své době to bylo něco nevídaného, a proto i dnes, po více než pětaosmdesáti letech od svého dokončení v roce 1930, fascinuje své návštěvníky a vypadá, jako by byla postavena včera. Ne nadarmo je také od roku 2001 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.
Chtěla bych poděkovat paní učitelce Kocmanové, která pro nás celou exkurzi zorganizovala, a panu učiteli Kocmanovi za doprovod. Doufám, že všem, kteří se prohlídky zúčastnili, se líbila stejně tak jako mně a nelitují svého rozhodnutí jet právě do vily Tugendhat. Já tedy rozhodně ne. A pokud se exkurze bude někdy v budoucnu opakovat, vám všem vřele doporučuji tuto ojedinělou stavbu navštívit také.
Natálie Havránková, septima A
Po 23. 12. - Pá 3. 1. | Vánoční prázdniny |
Čt 9. 1. 2025 | Konzultační den, 15:00-17:30 |
So 11. 1. 2025 |
Den otevřených dveří, 9:00-17:00 |