Jak už se stalo prospěšnou tradicí, během jarních měsíců studenti všech třetích ročníků blanenského gymnázia v rámci historické exkurze navštívili koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim – Březinka – Koncentrations lager Auschwitz – Birkenau. Toto hrůzné zařízení stojí na území Polska a je spravováno Státním muzeem, ale v letech 1939 – 1945 byla tato oblast okupována hitlerovským Německem.
Březinka, toto malebné slovo zní jako z dětské říkanky, ale přitom se jedná o vyhlazovací tábor, kde zahynulo, podle těch nejnižších odhadů, více než milión obětí. Nebyla to bezejmenná masa lidí, byly to konkrétní lidské bytosti, které měly své lásky, kamarády, rodiny, starosti i radosti, které se smály i plakaly, které v létě chodily na nedělní promenádu a v zimě hrály hokej, to všechno dokládají fotografie, které jsou společně s ostatními osobními věcmi zavražděných součástí expozice. Jediným „ proviněním “ osvětimských obětí zpravidla bylo, že nepatřily k té „ správné “ rase.
Už samotná cesta do KL Auschwitz – Birkenau byla pro oběti plná útrap a naprosto nelidská, cestovalo se mnoho dní v dobytčích vozech v úděsných hygienických a zdravotních podmínkách. Mnozí zahynuli už cestou. Ti, kteří přežili transport, byli ihned po příjezdu, ještě na železniční příjezdové rampě, podrobeni brutální „selekci“, která nebrala ohled na rodiny, vztahy a vazby a která pro většinu znamenala téměř okamžitou smrt v plynových komorách. Ti, co prošli„ selekci“,už nebyli konkrétní jedinci s vlastním jménem, stali se pouhými čísly. Cílem bylo zbavit všemi prostředky člověka jeho důstojnosti, byl zbaven jména a všech osobních věcí, byl násilím ostříhán a podroben nedůstojné hygienické očistě, byly mu přiděleny špinavé vězeňské mundůry, byl neustále bit a šikanován, takže pobyt většiny vězňů v KL Auschwitz – Birkenau se počítal na týdny, maximálně měsíce.Vězni měli pouze dvě práva: právo pracovat a právo zemřít. Je strašné, jak dokonale tato mašinérie na zabíjení a totální vykořisťování lidí pracovala a ještě strašnější je, že na tomto obludném mechanismu se podíleli zase jen a jen lidé. Nacističtí dozorci a strážci měli své rodiny a mnozí bydleli v těsné blízkosti tábora.
Studenti blanenského gymnázia znají fakta a čísla o holocaustu z hodin dějepisu a základů společenských věd, ale návštěva Státního muzea Auschwitz – Birkenau jim přinesla propojení historických faktů s osudy konkrétních obětí, mnohdy jejich stejně starých vrstevníků. Ačkoliv venku panovalo slunečné a teplé jarní počasí, návštěva koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim - Březinka u všech účastníků exkurze navodila autentický pocit zmaru, ztracených životů a všudypřítomné smrti.
I krajina s holými stromy a bez zpěvu ptáků připomínala miliony obětí koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz – Birkenau.
Fotografie vytvořili a jako ilustrace k tomuto článku poskytli Tadeáš Rybka, Pavel Šmak – studenti třídy Septima A a Jan Karásek, Adam Ehrenberger – studenti třídy Septima B Gymnázia Blansko.
Mgr. Stanislav Hrnčíř
Další fotografie najdete zde.
Čt 30. 1. 2025 | Vydání výpisů vysvědčení za 1. pololetí |
Pá 31. 1. 2025 | Pololetní prázdniny |
Po 10. 2. - pá 14. 2. 2025 |
Jarní prázdniny |