V rámci výuky cizích jazyků se na Gymnáziu Blansko pořádaly oslavy Dne Evropy. Cizí jazyky zde bylo možné vidět, slyšet i ... ochutnat?
Výuka druhého cizího jazyka začíná pro studenty blanenského gymnázia v tercii, tedy v osmé třídě. Na výběr mají malí gymnazisté hned ze čtyř cizích jazyků - ruštinu, němčinu, španělštinu a francouzštinu. Aby byla pro studenty tato životní volba snazší, připravují vyučující a studenti jednotlivých jazyků krátké prezentace nejen o jazyce samotném, ale prezentují je v souvislostech zeměpisných, historických, a dokonce i kulinářských.
Oslavy započaly krátkou prezentací o Evropské unii, jejím vzniku a historii obecně. Po krátké ukázce z hymny Evropské unie, ódy Na radost Ludwiga van Beethovena, žáci zábavnou formou hry sami odprezentovali stručné informace o jednotlivých členských státech EU a ty nejšikovnější z nich čekala odměna. „Proč se učit cizí jazyk? Pro lepší budoucnost, to není klišé či fráze. Naučit se cizí jazyk je investice, která se záhy vrátí. Je tu spousta nových možností, můžete se ucházet o lepší práci nebo vyšší pozici, na dovolené nebudete muset gestikulovat… Angličtinu zpravidla naordinují potomkům již v dětství rodiče, do dalších jazyků si však teenageři už moc mluvit nenechají. Blanenské gymnázium nabízí svým studentům široký výběr cizích jazyků, které vyučují zkušení učitelé, “ říká učitelka němčiny a koordinátorka školního projektu Mgr. Jana Žilková.
Aktivit bylo mnoho. Po krátké přestávce konečně přišly na řadu samotné prezentace cizích jazyků. Začali jsme zemí, která dala světu mimo jiné schwarzwaldskou šunku, linecké cukroví nebo štrůdl. Ano, řeč je o Německu a německy mluvících zemích. Studenti za doprovodu Karla Gotta bravurně představili německou kulturu a historii, potom měli možnost ochutnat různá jídla, kromě výše zmíněného ještě vídeňské párky, či bavorské vdolky.
Na řadu přišla španělština. Studenti ve slušivých kostýmcích toreadorů či jeptišek nabízeli tortilly, nachos, proslulou šunku Serrano, či různé druhy ovoce. Nikdo nevěděl, zda má dříve jíst, nebo se věnovat soutěžím.
Po další krátké přestávce nás přivítali statní bohatýři v huňatých kožiších a krásné baletky. Jako bychom se opravdu ocitli v Rusku, když pominete sibiřskou zimu. Na studenty zde čekaly tradiční ruské pirohy, bliny nebo ruské šampaňské.
Naše putování napříč Evropou jsme zakončili ve Francii, zemi sýrů, vína a umění. Úvodem studenti zazpívali francouzskou hymnu, slavnou píseň Frere Jacques a krátkou vtipnou písničkou nás naučili jak postavit most přes řeku Seinu. Zatímco jsme všichni ochutnávali palačinky, sýry a jiné speciality pro nás připravené, vzali nás studenti na virtuální prohlídku nejvýznamnějších památek Francie.
Z toho, co jsem viděl, slyšel, ochutnal a zažil, mohu sám za sebe spolehlivě říci, že pokud by se mě teď někdo zeptal, jaký jazyk bych si vybral pro budoucí studium, musel bych si vybrat všechny.
Josef Padělek, septima A
Fotografie najdete zde.
Pá 22. 11. | Společenský večer absolventů, Dělnický dům, 20,00-02,00 hodin |
Po 23. 12. - Pá 3. 1. | Vánoční prázdniny |
Čt 9. 1. |
Konzultační den, 15,00-17,30 hodin |