Celostátní kolo přehlídky ARS POETICA - Puškinův památník 2017

Stejně jako v loňském roce, tak i letos se podařilo našim ruštinářům po vynikajících výkonech na regionální přehlídce v Brně probojovat do celostátního kola soutěže v interpretaci textů ruských autorů Ars poetica – Puškinův památník, a to hned se dvěma čísly.

Celostátní kolo probíhá v Praze v Ruském středisku vědy a kultury vždy v den narozenin Alexandra Sergejeviče Puškina – 6. června.  Účastní se ho hlavní představitelé rusistiky v České republice – jak čeští, zastoupení především prezidentem České asociace rusistů a předsedou Česko-ruské společnosti panem Mgr. Jiřím Klapkou (ten je i hlavním organizátorem soutěže), tak i ruští, v čele s ředitelem Střediska Leonidem Gamzou, CSc. Účastníky přišel pozdravit osobně sám velvyslanec Ruské federace J. E. p. Alexandr Vladimirovič Zmejevskij. Mimochodem, jediné vystoupení, které pan velvyslanec na přehlídce viděl, bylo právě naše hudební číslo, a když se po jeho skončení ujal slova, komentoval ho s tím, že od něj neuslyšíme něco tak krásného jako od jeho předchůdců na jevišti, ale chtěl by nás všechny pozdravit atd.

Naše vystoupení – tzn. vystoupení hudební a vystoupení recitačních kolektivů probíhala ve velkém sále a bylo jich celkem 27. Vystupovaly školy z celé republiky, od Klatov, přes Mladou Boleslav, Chrudim, Frýdlant až po Ostravu, Zábřeh na Moravě nebo Olomouc. Předsedkyní poroty byla autorka učební řady Pojechali paní Mgr. Klaudia Eibenová.

Jednotlivá čísla se lišila svým stylem, výběrem textů, zazněla díla klasická i moderní, vtipná i vážnější a musíme konstatovat, že jejich úroveň rok od roku stoupá. Naši zástupci předvedli perfektní výkony, velikou pochvalu si zaslouží hlavně sólistka Aneta Schiffnederová z kvinty, která roztleskala publikum temperamentním a bezchybným zpěvem Písničky o kapitánovi Isaaka Dunajevského a písně Soused Borise Potěmkina, a samozřejmě její skvělý hudební doprovod – paní učitelka Patricie Windsor, Jakub Odehnal ze 2. B, Lenka Suchá ze septimy A a Jan Buš ze 2. A.

Opomenout ale nesmíme ani krásný výkon studentů tercie, Adriany Mašové, Vanesy Hudcové, Nikol Šaršonové, Davida Navrátila a Lukáše Smrže, kteří se učí rusky teprve jeden rok a s velkým elánem a vtipem se zhostili recitace básně Sergeje Michalkova A čto u vas? Na kytaru jejich rytmizovaný text doprovázela Šárka Fleková z kvinty. Nikdo nic nepopletl a nikdo nezklamal. Na všechny naše reprezentanty můžeme být právem hrdí!

V závěru porota této části soutěže konstatovala, že všichni zúčastnění si zaslouží pochvalu a všechna vystoupení byla odměněna diplomem za vynikající reprezentaci. Každý účinkující obdržel knihu v ruštině a drobné dárky.

Co je pro nás ale zejména zajímavé – pan Mgr. Klapka oslovil naši skupinku s nabídkou účasti na mezinárodní prezentaci festivalu Ars poetica začátkem září v Kaliningradu! Podrobnosti nejsou zatím doladěny, ale ta nabídky je pro nás velmi lákavá.  Jestli nezůstane jen u nabídky, byla by to jistě zasloužená odměna pro všechny zúčastněné za skvěle odvedenou práci!

A jaké jsou zážitky a reakce nejmladších účastníků přehlídky – našich terciánů?

Adriana Mašová: Dne 5. června jsme se vypravili do Prahy. Cesta vlakem byla dlouhá a tak jsme si ji všemožnými způsoby zkracovali. Když jsme konečně dorazili, vypravili jsme se na metro. Problém nastal, když jsme si měli koupit lístky, Pražáci z nás museli mít legraci, nakonec jsme to ale zvládlismiley. Zbytek pondělního odpoledne jsme strávili chozením po Praze a vybalováním věcí z batohů. Ubytovaní jsme byli v hostelu přímo u Karlova mostu. Perlička: v recepci se dalo domluvit jedině anglicky! Velmi pěkný zážitek mám z večerního hraní a zpívání na břehu Vltavy. Třeba se mi poštěstí si to někdy zopakovat. Druhý dem jsme vstávali kolem sedmé hodiny, posnídali a vydali se kolem Pražského hradu do Ruského centra vědy a kultury. Překvapilo mne, jak malá šatna je vyhrazena pro všechny účinkující. Po vyčerpávajícím úvodu jsme už netrpělivě čekali na to, až přijdeme na řadu. Ve chvíli, kdy nás zavolali, jsme byli pěkně nervózní! Proto jsme byli rádi, když bylo vystoupení za námi. Pak už jsme jen dostali oběd, počkali na vyhlášení a s radostí jsme si přebrali ceny.

Nikol Šaršonová: Komu to z rodinných příslušníků řeknu, že jsem se zúčastnila, ten se diví. Myslí si, že takové akce patří do minulosti, já je vyvádím z omylu. Zároveň se mi v Praze moc líbilo, celostátní kolo bylo skvělé a bylo dobré srovnat naše výkony s výkony ostatních soutěžících. Rozhodně bych se chtěla zúčastnit i v příštím roce.

Lukáš Smrž: V Praze se mi moc líbilo, jsem rád, že jsem se mohl zúčastnit a příští rok bych se chtěl zúčastnit taky.

Vanesa Hudcová: V Praze se mi líbilo. Bylo pěkné, že jsme tam přespávali, ale přesouvání z místa na místo s těmi velkými a těžkými taškami mi vadilo. Na soutěži byla dobrá atmosféra, líbilo se mi, jak jsme si třeba zpívali… (Komentář autorky článku: Vanča nosila jen své věci na jednu noc, co by měl říkat Kuba Odehnal, který se musel starat kromě toho i o akordeonsmiley?)

 

Foto z akce najdete zde, video je ke zhlédnutí zde.

 

PhDr. Dana Fránková

 

Publikováno: 19.června 2017, Ivo Grim
Pá 22. 11. Společenský večer absolventů, Dělnický dům, 20,00-02,00 hodin
Po 23. 12. - Pá 3. 1. Vánoční prázdniny

Čt 9. 1.

Konzultační den, 15,00-17,30 hodin

 

Kontakt

Gymnázium Blansko,
příspěvková organizace
Seifertova 13
678 01 Blansko

Tel.: 516 418 632
Fax: 516 418 632
E-mail: kancelar@gymbk.cz
zobrazit na mapě

Banner EU
Copyright 2012 Gymnázium Blansko  |   Podmínky ochrany osobních údajů
Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas se zpracováním cookies