V roce 2015, kdy si celý svět připomínal sedmdesáté výročí konce druhé světové války, připravili studenti a učitelé Gymnázia Blansko projekt Saljut 1945, aneb Když v Blansku končila válka. Uvedený projekt byl chápán jako vzpomínka na všechny oběti krutého válečného běsnění a zároveň jako pocta hrdinům protinacistického odboje. Hlavním cílem projektu bylo na základě rozhovorů s blanenskými pamětníky i předními znalci regionální historie a prostudování dostupné literatury včetně archivních materiálů Státního okresního archivu Blansko a Muzea Blanenska vytvořit prezentaci o každodenním životě v Blansku za druhé světové války, o náletech na město na samém sklonku války, o průběhu osvobozování Blanska v květnu 1945 a také o činnosti ruských i domácích partyzánů a odbojářů v Blanskua jeho bezprostředním okolí.
Se získanými poznatky byla formou krátkých studentských přednášek a prezentací během pořadu v Městské knihovně Blansko seznámena široká blanenská veřejnost. Všechny prezentace a informace byly také přeloženy do ruštiny a při návštěvě Ruska představeny žákům a učitelům Siverského gymnázia, což je škola v Leningradské oblasti Ruské federace. Zmiňovaná administrativní oblast je oficiálním partnerským regionem Jihomoravského kraje. Celý projekt Saljut 1945, aneb Když v Blansku končila válka byl realizován v rámci dotačního programu Jihomoravského kraje Do světa 2015!
Jako vedoucí celého projektu pracovala PhDr. Dana Fránková a aktivně se na něm podíleli studenti ruského jazyka Gymnázia Blansko se zájmem o moderní dějiny svého regionu a také vyučující Mgr. Jaroslava Konečná a Mgr. Stanislav Hrnčíř. Velké poděkování patří paní Evě Jalové, paní Mileně Melenovské, paní Pokorné a panu Pavlu Svobodovi – pamětníkůma fanouškům regionální historie, kteří studentům svěřili své vzpomínky a poskytli cenné materiály a fotografie.
Část studentských prezentací a přednášek z projektu Saljut 1945, aneb Když v Blansku končila válka je součástí publikace vydávané Muzeem Blanenska. Kniha Blanensko 1945: Vzpomínání na poslední roky války byla slavnostně pokřtěna a představena veřejnosti v rámci odborné vědecké konference Blanzko cum Rayc, která se konala na podzim 2016 v Multimediálním sále muzea u příležitosti uplynutí 880 let od první písemné zmínkyo Blansku.
Ve sborníku jsou jedinečné vzpomínky pamětníků na válečné události v Blansku a jeho okolí doplněny faktografickými a teoretickými údaji o průběhu druhé světové války na Blanensku. Text publikace je proložen četnými fotografiemi, které zachycují veřejný i soukromý život obyvatelů Blanenska od prvorepublikových časů až po rok 1945.
Studenti Gymnázia Blansko zpracovali kapitolu Partyzánská činnost a tvrdé represe, ve které popsali odbojovou činnost v Blansku samotném a také v Dolní Lhotě, Spešově a na Těchově. Blanenští gymnazisté ve „své kapitole“ rovněž věnovali pozornost represivním opatřením německého aparátu proti odbojářům a zdokumentovali tragický osud rodiny Krejčířovy z Obůrky, jejíž tři členové byli za pomoc partyzánům popraveni gestapem na samém sklonku války v dubnu 1945.
Za celý kolektiv projektu Saljut 1945, aneb Když v Blansku končila válka
Mgr. Stanislav Hrnčíř
Čt 30. 1. 2025 | Vydání výpisů vysvědčení za 1. pololetí |
Pá 31. 1. 2025 | Pololetní prázdniny |
Po 10. 2. - pá 14. 2. 2025 |
Jarní prázdniny |